W instalacjach sanitarnych używa się obejm do łączenia elementów rurowych. Obejma ma tak naprawdę dużo szersze zastosowanie niż sobie możemy wyobrazić. Stąd też ich różne konstrukcje, które można liczyć już w tysiącach. Każdy producent do tego dokłada swoje rozwiązania technologiczne, które mogą się sprawdzić w ściśle określonych sytuacjach.

Jak jest zbudowana obejma stalowa?

obejmy staloweObejmy to elementy ściskowe, to znaczy, że ich mocowanie jest oparte o ścisk. Są to okrągłe opaski składające się przeważnie z dwóch półokrągłych elementów obejmujących okrągłą rurę. Mogą służyć zarówno do mocowania ze sobą rur, w taki sposób, aby tworzyły trwały element, albo do przyczepiania rur do elementów konstrukcyjnych, takich jak ściana lub metalowa belka. Mówiąc o takich elementach jak obejmy stalowe myślimy oczywiście o całej rodzinie produktów, które służą do połączeń rurowych. W zależności od sposobu ścisku połówek tych obejm możemy podzieli te elementy na różne rodzaje. I tak na przykład obejma skręcana na śruby składa się z dwóch połówek łączonych ze sobą dwoma śrubami na ich wygiętych końcówkach. Często są one także dodatkowo amortyzowane poprzez założone na wnętrzach połówek gumy, po to aby połączenie było pewniejsze i aby nie porysować metalowych, lakierowanych rur. Oprócz tego występują także obejmy skręcane na śruby połączone równolegle do cięciwy połówek, które można regulować w określonym zakresie, są one dobre w przypadku, gdy nie do końca wiemy jaka jest średnica łączonych elementów.

Oprócz tych najpopularniejszych istnieje jeszcze wiele innych rodzajów obejm, które tutaj nie przedstawiono ze względu na zbyt małą dostępną objętość tekstu. Do opisania nich wszystkich potrzebne by było natomiast jakieś dłuższe opracowanie, które zmieściłoby się chyba tylko na około kilkuset stronach. W każdym razie bądźmy świadomi, że obejm jest naprawdę sporo i można je dostosować w zależności od naszych potrzeb.