Moi znajomi jakiś czas temu wybudowali sobie dom. Dom ten nie jest zbyt duży. To znaczy może nie jest duży w porównaniu do domów, które stoją niedaleko. Jednak ma chyba pięć pokoi, dwie łazienki i duży salon. Także jak dla mnie taka powierzchnia domu byłaby wystarczająca.

Panele słoneczne na dachu domu moich znajomych

panele słoneczne grzewczeZastanawiałam się nad tym jaki jest koszt utrzymania takiego domu. Bo jednak nikt z moich bliskich nigdy nie mieszkał w domu i nie wiedziałam jak to jest. Koleżanka powiedziała mi, że wcale nie wydają dużo. Bo na przykład jeśli chodzi o koszt podgrzania wody to jest to koszt minimalny. Ponieważ mają on zamontowane na dachu panele słoneczne grzewcze właśnie. A te panele słoneczne grzewcze pochłaniają energię słoneczną i zamieniają ją w ciepło. Przez co mają praktycznie za darmo ciepłą wodę. Oczywiście wszystko zależy od tego ile jest dni pochmurnych a ile słonecznych. Jednak dzięki temu mają naprawdę sporą oszczędność w domu. A te panele słoneczne nie były tak drogie jakby się to mogło wydawać. I zdaniem znajomych taka inwestycja w szybki sposób się zwraca. Czyli znajomi oszczędzają na podgrzaniu wody a do tego mają ekologiczny system. Koleżanka powiedziała mi, że teraz takie rozwiązania w nowych domach to już chyba standard. Jednak każdy sra się żeby jego dom był jak najbardziej ekologiczny a także ekonomiczny. Bo jak się okazuje jedno z drugim się wiąże. No gdy byłam u znajomych i się rozejrzałam to zobaczyłam, że praktycznie na każdym dachu były te panele słoneczne.

To oznacza chyba, że powoli zaczyna zmieniać się świadomość ludzi jeśli chodzi o ekologię i dbanie o środowisko. Od razu zaczęłam zastanawiać się nad tym czy ja mieszkając w bloku też bym mogła skorzystać w jakiś sposób z takich paneli. Ale koleżanka niestety nie wiedziała.