Dzieci lubią testować i próbować nowe rzeczy, bo zwyczajnie są ciekawe świata. Pierwsze prace plastyczne wykonane przez dziecko, nie będą zbyt estetyczne, ale w miarę upływu czasu, staną się perfekcyjne. Do tego celu najlepiej się przydają farby, kredki i plastelina.
Co dzieci robią z plasteliny?
Wychowując dziecko, warto dbać o jego wszechstronną edukację, ponieważ to ułatwi mu start w dorosłość. Wykonywanie wszelkich prac manualnych, doskonale ćwiczy motorykę, wyobraźnię i cierpliwość dzieci, więc warto im dawać zabawki wymagające wykonywania tych czynności. Uniwersalna plastelina doskonale się sprawdza u dzieci od trzeciego roku życia, gdyż młodsze mogłyby chcieć ją wsadzać do buzi. Pierwsze zabawy tą masą, powinny się odbyć pod okiem rodzica, którzy pokaże dziecku jak należy się obchodzić z plasteliną. W warunkach temperatury pokojowej, plastelina jest dość twarda i mało plastyczne, ale kiedy rozgrzeje się ją nieco w dłoniach, to staje się miękka i elastyczna. Z tak przygotowaną plasteliną, można zacząć tworzyć przeróżne figurki. Starsze dzieci korzystają z plasteliny na zajęciach w szkole, gdzie formują z nich zwierzątka i ludziki. Można ją też wykorzystać przy budowaniu ludzików z kasztanów i żołędzi. Bez wątpienia jest ona świetnym materiałem do zabawy edukacyjnej. Kupuje się ją w niewielkich pudełkach, liczących po sześć lub nawet dwadzieścia kolorów. Zaletą plasteliny jest to, iż można ją wielokrotnie używać, ponieważ twardnieje ona na krótki czas, po czym z nowy można ją rozrobić.
Bardzo podobną masą do plasteliny jest modelina, która w celu utrwalenia, może być wypiekana w piekarniku lub gotowana w wodzie. Jednak jej nie użyjemy już dwa razy, jeśli został już utrwalona. Zakup plasteliny wiąże się z niewielkim kosztem, bo zaledwie z 5 – 10 złotymi.