Jednym z głównym problemów w trakcie uprawy roślin jest zbyt kwaśny odczyn pH gleby. W tego typu sytuacjach niejednokrotnie trudno mówić o tym, aby dało się prowadzić efektywną uprawę roślin. Dotyczy to zarówno sektorów rolniczych, jak również przydomowych ogródków. Oczywiście, aby jednoznacznie określić, czy to zbyt kwaśne pH stanowi problem, należy w pierwszej kolejności zbadać zakwaszenie gleby. Narzędzia do tego celu dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym.
Czy przysługuje dotacja na nawóz wapienny?
Z uwagi na szereg pozytywnych aspektów, które wynikają ze stosowanie naturalnych nawozów, celem zmiany pH gleby, Okręgowe Stacje Rolniczo – Chemiczne przyjmują wnioski dotyczące dotacji na proces wapniowania. To spore udogodnienie w szczególności dla rolników, jednak należy pamiętać, iż wedle wymogów, do których należy się zastosować, całość gruntów uprawnych nie może przekraczać 75ha. Dodatkowo tego rodzaju dofinansowanie można uzyskać nie częściej, niż raz na cztery lata. Warto pamiętać, iż jednym z głównym powodów, które utrudniają uprawę roślin, jest zbytnia kwasowość gleby. Celem jej redukcji, a nawet osiągnięcia obojętnego pH, stosuje się nawozy wapienne. Z pewnością dotacja do wapna nawozowego to spore udogodnienie dla rolników. Poprzez dobór odpowiednich składników naturalnych, możliwe jest stworzenie warunków dogodnych do uprawy roślin. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to efekt stały, a pH gleby stopniowo będzie wracać do stanu kwaśnego, dlatego należy regularnie przeprowadzać tego typu zabiegi.
Możliwość uzyskania dofinansowania to spore udogodnienie dla rolników, w szczególności tych, którzy posiadają spore tereny uprawne. Z jednej strony zakup wapna to spory wydatek, z drugiej natomiast niezbędne staje się posiadanie odpowiednich narzędzi, które dodatkowo umożliwią rozprowadzenie nawozu.