Jesień to czas, w którym warto wybrać się do lasu na spacer. Szczególnie jeśli zdarzy się ciepły dzień, w którym na taki spacerze nie zmarzniemy. Musimy tylko pamiętać o tym, żeby na taki spacer odpowiednio się ubrać. Nie tylko dlatego, że jesienią jest już zimno. Również dlatego, że na drzewach i krzewach czają się kleszcze, które w tym okresie są bardzo aktywne.

Kleszcze mogą przenosić boreliozę

profesjonalne badanie kleszczaWszyscy doskonale wiemy o tym, jakie choroby mogą przenosić kleszcze. Do najgroźniejszych należy borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego po każdym spacerze wśród drzew i krzewów należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli zauważymy kleszcza, który jeszcze nie zdążył się wbić to możemy go po prostu strzepnąć ze skóry i po sprawie. Jeśli kleszcze zdążył się wbić to w takiej sytuacji należy go wykręcić w taki sposób, żeby go nie uszkodzić. Następnie najlepiej od razu wybrać się do najbliższego laboratorium, w którym wykonuje się profesjonalne badanie kleszcza. Jest to najlepszy sposób na błyskawiczną diagnozę ewentualnego zagrożenia. Badanie kleszcza od razu da nam odpowiedź na pytanie, czy kleszcz ma bakterie boreliozy czy ich nie ma. Taka diagnostyka ma ogromne znaczenie, ponieważ w przypadku kleszcza z boreliozą od razu mamy wskazania do tego, żeby zacząć przyjmować antybiotyki. Przy wczesnym wykryciu borelioza jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, więc im szybciej wiemy o zagrożeniu tym szybciej możemy mu zacząć przeciwdziałać.

Znajdujące się w lesie kleszcze na pewno nie są powodem do tego, żeby zrezygnować z jesiennych spacerów. Szczególnie o tej porze roku warto zadbać o taką zdrową aktywność fizyczną. Jeśli dobrze się ubierzemy to prawdopodobnie kleszcz zatrzyma się tylko na ubraniu. Jeśli jednak znajdziemy wbitego w ciało kleszcza to zabierzmy go na badanie.