Alternatywne źródła ogrzewania są bardzo popularne w naszej okolicy, więc i my wyposażyliśmy dom w wiele systemów, które pozwoliły na odłączenie się od zewnętrznych dostaw prądu i wody. Podobnie miała się sprawa z ogrzewaniem, choć w tym wypadku mieliśmy nieco większy problem z wybraniem urządzenia zapewniającego ciepło do domu.

Wodne pompy do ogrzewania domu

pompa ciepła kujawsko pomorskieNajbardziej optymalnymi źródłami ciepła zawsze wydawały się nam pompy ciepła, które od dłuższego czasu rywalizują z kolektorami słonecznymi w wydajności i efektywności. Do naszego domu najbardziej nadawała się wodna pompa ciepła Kujawsko Pomorskie ma bowiem mnóstwo jezior, w tym kilka w pobliżu naszego domu, a z racji iż owe pompy wymagają połączenia ze zbiornikiem wodnym, najczęściej bywają dość oczywistym wyborem. Są najskuteczniejszym wariantem pomp ciepła, a ponadto mogą pracować przez cały rok, nawet w bardzo niskich, ujemnych temperaturach, które nie wpływają na ich wydajność i skuteczność. Montażem takich pomp zajmują się załogi producentów i sprzedawców. Wodne pompy są jednak bardzo łatwe do instalacji i podłączenia do domowej infrastruktury, a jedynym wymaganiem co do ich sprawnego działania jest okresowe czyszczenie filtrów wody. W naszej okolicy taka pompa była jednym z dwóch pierwszych wodnych urządzeń grzewczych, i szybko okazała się najbardziej efektywnym źródłem ciepła.

Jedna pompa obsługuje bowiem nie tylko domowy system ogrzewania, w którego skład wchodzi również ogrzewanie podłogowe, ale również ciąg wodny. Pompa działa jako ogrzewanie wody, dzięki czemu mogliśmy całkowicie odłączyć zewnętrzne dostawy, i na dobrą sprawę wyeliminować koszty ciepłej wody. Nie pobiera ona również dużych ilości energii elektrycznej, i ze wszystkich rodzajów pomp pracuje najciszej.