Każdy kto zawodowo zajmował się prowadzeniem pojazdu przez choćby rok wie, że wypadki na drodze zdarzają się w najbardziej niespodziewanym momencie. Nawet najostrożniejsi kierowcy mogą kiedyś trafić na sytuację, w której z winy innego, nieostrożnego kierowcy mogą doznać uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia samochodu firmowego.

Kamera do samochodu

kamera samochodowaW takich sytuacjach przydaje się ogromnie kamera samochodowa. Takie urządzenia zyskują coraz większa popularność wśród kierowców dzięki swej wielofunkcyjności, ale także przydatności we wszelkich sytuacjach, w których ustne relacje nie są dokładne. Podstawowe kamery samochodowe nie różnią się zbytnio od kamer sportowych, używanych często przez rowerzystów, i nie posiadają zbyt wielu funkcji poza zapisem obrazu. Bardziej dedykowane kamery, będące w szerokim użytku przez służby mundurowe na drogach, posiadają również możliwość zapisu prędkości pojazdu, czasu jazdy, ale również posiadają większe rozdzielczości i filtry, poprawiające obraz w ciągłym ruchu. Najbardziej zaawansowane kamery montowane są pod maską samochodu, a obraz z nich wyświetlany jest na monitorze, zamontowanym często obok pulpitu kierowcy tak, by nie przeszkadzać w prowadzeniu i nie odwracać uwagi. Takie kamery mogą być używane zarówno do nagrywania obrazu z jazdy, ale również do pomocy przy parkowaniu, szczególnie przy jeździe dużymi samochodami ze słabą widocznością za maskę.

Niektóre takie kamery posiadają możliwość połączenia ich z nawigacją gps, przez co obraz na monitorze może być połączony z danymi nawigacyjnymi, jeszcze bardziej ułatwiając znalezienie odpowiedniej trasy w trakcie jazdy.Obraz z kamer może być odczytywany na każdym komputerze z portem usb. Po zastosowaniu odpowiedniego programu, może on być również wyświetlany na ekranie telefonu.