Początki pandemii dla każdego z nas były trudne, gdyż pierwszy raz od bardzo wielu lat zdarzyła się taka sytuacja. Nakaz noszenia maseczek był dla wszystkich zaskoczeniem, ale dziś już to nikogo nie dziwi, bo jest to jedna z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania zakażeniu.

Przed czym chroni maska FFP3? 

maski z filtrem ffp3Dla każdego z nas życie i zdrowie jest najważniejsze, dlatego też staramy się robić wszystko, aby je chronić. Noszenie maseczki jest potwierdzoną metodą walki z wirusem, który przede wszystkim znajduje się w powietrzu. Jednak nie każda maska jest tak samo skuteczna. Różnią się one materiałem z jakiego są wykonane, filtrem czy rozmiarem. Na rynku znajdziemy maski jedno i wielorazowe, z czego najlepsze są maski z filtrem FFP3, gdyż chronią przed wszelkimi bakteriami i wirusami aż w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach. To doskonały wynik, dlatego też są one powszechnie wykorzystywane w szpitalach, przychodniach, szkołach czy miejscach, gdzie ryzyko zakażenia jest bardzo duże. Najważniejszym elementem maski jest filtr, gdyż to on wyłapuje i zatrzymuje wszelkie cząstki i drobnoustroje. Najwyższą skuteczność ma filtr FFP3 gdyż chroni drogi oddechowe przed wirusami, bakteriami, pyłami zawieszonymi czy grzybami. Jednak trzeba pamiętać o właściwym sposobie noszenia maski, gdyż źle założona nie chroni przed zakażenie. Każdy moze nosić dowolny rodzaj maski, gdyż nie ma odgórnego nakazu. Jeżeli zależy nam na zdrowiu i chcemy się maksymalnie chronić, to lepiej zainwestować w maskę z filtrem FFP3.

Najtańszą na rynku maska kosztuje niecałe dwa złote i jest wykonana z dwóch lub trzech warstw flizeliny. Jej skuteczność jest bardzo niska w porównaniu z maską z filtrem FFP3, która kosztuje około dziesięć – dwanaście złotych. Jednak jej zakup jest inwestycją we własne zdrowie.