Alkoholizm jest choroba podstępna. A najczęściej ostatnią osobą która ją zauważa, jest osoba pijąca. Alkohol, z czasem ma wpływ na rozkład relacji międzyludzkich, ale także na coraz bardziej i szybciej pogarszające się zdrowie. Jednak nigdy nie jest za późno, by zgłosić się na terapię. 

Kto prowadzi terapię alkoholową? 

terapia alkoholowaJeśli chcemy zgłosić się na terapię lub kogoś z naszych bliskich, należy wiedzieć, że są ośrodki zamknięte i otwarte. W przypadku osób mocno uzależnionych, najlepiej sprawdzają się terapie zamknięte. Bowiem odcięcie od przyzwyczajeń i nauczenie nowych nawyków, jest tu kluczowe. Terapia alkoholowa może być prowadzona indywidualnie lub grupowo. To zależy wyłącznie od ośrodka, do którego zgłaszają się pacjenci. Prowadzą ją uznani psychoterapeuci, psychiatrzy oraz psychologowie. Mają oni wieloletnie doświadczenie w pracy z alkoholikami w związku z czym szybciej i lepiej dopasowują metody leczenia danego pacjenta. Jeśli decydujemy się na ośrodek państwowy, pobyt w nim jest najczęściej w całości refundowany. Natomiast pobyt w ośrodku prywatnym nie jest refundowany i trzeba za niego zapłacić z własnej kieszeni. Terapie dla alkoholików przynoszą bardzo dobre rezultaty, bowiem uświadomienie im problemu jest kluczowe, jeśli się już to uda, terapia staje się dużo łatwiejsza. Czas trwania terapii w ośrodku zamkniętym wynosi od kilku dni do kilku dni, natomiast w ośrodku państwowym jest to raczej nie dłużej niż trzydzieści-czterdzieści dni. To, jaki ośrodek wybierzemy jest zatem również kwestią zasobności portfela.

Bardzo ciężko jest namówić alkoholika na terapię. Jednak kiedy się to uda, to i tak nie spodziewajmy się cudów. Oczywiście one się zdarzają, ale na wszystko potrzeba czasu, a na wyjście z alkoholizmu nie wystarcza tydzień, czy dwa, to raczej proces liczony w miesiącach.