Opieka nam małym dzieckiem bywa bardzo wymagająca, ale też trudna, zwłaszcza jeżeli kobieta nie ma jeszcze doświadczania. Jedną z głównych kwestii jaka spędza sen z powiek wielu rodzicom jest kolka. Dotyka ona nawet noworodki.

Jak uspokoić dziecko z kolką?

co pomaga na kolki u niemowlakaKiedy niemowlak płacze, to nie robi tego bez powodu. Może to być dla dorosłych błaha sprawa, ale dla małego dziecka będzie to najważniejsza kwestia. Maluchy płaczą, kiedy się czegoś przestraszą, coś je boli, potrzebują bliskości mamy czy są głodne. Każdy z wymienionych powodów, wywołuje określonego rodzaju płacz. Największą różnicę w intonacji i intensywność zauważymy między płaczem z powodu bólu, a znudzenia. Rolą rodzica jest nauczenie się rozpoznawania potrzeb dziecka, które są komunikowane płaczem. Maluch najbardziej doniośle płacze, kiedy dokucza mu kolka, ponieważ jest ona dla niego bardzo bolesna. W takiej chwili wiele maluchów podkurcza nóżki do brzuszka, ponieważ w takim ułożeniu odczuwają pewną ulgę w bólu. To jednoznaczny sygnał dla rodzica, że maluchowi dokucza kolka i trzeba temu zaradzić. Jeżeli nie wiemy co pomaga na kolki u niemowlaka, to najlepiej poszukać sprawdzonych sposób na forach internetowych, gdzie udzielają się doświadczone matki. Najczęściej polecają wykonanie delikatnego masażu brzuszka, zaczynając na wysokości żołądka i schodząc w kierunku jelit. Kolka jest najczęściej wynikiem nagromadzenia się w układzie pokarmowym pęcherzyków powietrza, powodujących ucisk, a co za tym idzie – uporczywy ból.

Jeżeli naszemu dziecku nie pomaga masaż, noszenie na rękach czy puszczanie muzyki, to warto udać się do apteki po ziołowe preparaty, które w naturalny sposób pomagają się pozbyć dokuczliwej kolki. Sa wydawane bez recepty, zatem każdy ma do nich dostęp.