Ostatnio zauważyłem, że w wannie w mojej łazience woda schodzi dużo wolniej niż powinna. Doszedłem do wniosku, że pewnie odpływ się lekko zatkał. Pomyślałem, że zanim wezwę fachowca postaram się sam naprawić usterkę. Dobrze wiedziałem, że z takim lekko zapchanym odpływem powinna poradzić sobie sól kaustyczna. Zakupiłam taką sodę i zabrałem się do udrażniania rury.

Jak udrożnić rurę sodą kaustyczną?

soda kaustycznaDobrze wiedziałem, że soda kaustyczna jest produktem bardzo żrącym, którego opary są niezwykle trujące. W związku z tym bardzo dobrze przygotowałem się do jej użycia. Przede wszystkim zrobiłem przeciąg w łazience, żeby nie wdychać oparów sody. Założyłem jednorazowe rękawiczki i nasypałem sodę do wanny, blisko odpływu. Następnie puściłem delikatnie wodę do wanny i pozwoliłem, żeby soda spłynęła. Po chwili usłyszałem charakterystyczne syczenie w rurach. Oznaczało to, że soda zaczyna wyżerać śmieci, które zapchały odpływ. Kiedy następnie napuściłem wody do wanny i spuściłem wodę okazało się, że schodzi bardzo szybko i sprawnie. Soda kaustyczna bez problemu poradziła sobie z zatkanym odpływem. Ma ona jednak także inne zastosowania. Można ją używać do dezynfekcji czy jako regulator kwasowości środków chemicznych. Trzeba tylko niezwykle uważać przy jej używaniu, żeby nie dostała się na śluzówkę czy na choćby najmniejsze ranki na dłoniach.

Byłam bardzo zadowolony z zastosowania sody kaustycznej. Jest to produkt bardzo tani i łatwo dostępny w wielu sklepach chemicznych, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Soda kaustyczna jest substancją, która bardzo często przydaje się przy remontach hydraulicznych. Ma bardzo duże zastosowanie i jest bardzo silną substancją, przy jej zakupie należy tylko zwrócić uwagę na to, aby był to czysty roztwór tej substancji.