Taras jest miejscem wypoczynkowym, można tam spędzać miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Spędzanie czasu na wolnym powietrzu bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego wielu ludzi decyduje się na budowę przydomowego tarasu we własnym domu jednorodzinnym. Odpowiednio zrobiony taras daje duży komfort mieszkania oraz dodaje domowi wielu walorów estetycznych.

Taras wyłożony deskami

deska tarasowaPodłoga na tarasie narażona jest na działanie warunków atmosferycznych, dlatego musi ona być zrobiona w taki sposób, aby wytrzymywała na przemian opady deszczu, działanie promieni ultrafioletowych oraz niskie temperatury. Mamy dwa rozwiązania. Możemy wyłożyć taras płytkami, ale jest to bardzo kosztowne. Tańsza deska tarasowa jest drugim rozwiązaniem. Jest tańsza i lepiej wygląda. Łatwiej również ją zainstalować. Deska tarasowa posiada bardzo duży współczynnik odporności na działanie warunków atmosferycznych. Deski tarasowe muszą być wodoodporne, aby nie namakały. Drewno, które na przemian absorbuje wodę, a następnie zostaje wysuszone na słońcu, traci swój pierwotny kształt i nie nadaje się na podłogę. Dlatego bardzo ważne jest, aby deski użyte do zrobienia podłogi na tarasie posiadały bardzo niski współczynnik absorpcji wody. W tym celu nakłada się na nie kilka warstw impregnatu, który wsiąka w drewno i zamyka wszystkie pory, a następnie nakładane są warstwy lakieru bezbarwnego nadające połysk deskom. Tak przygotowana deska nadaje się do położenia na tarasie, na świeżym powietrzu, możemy być pewni, że przez co najmniej kilkanaście lat nie stanie się z nią nic niepożądanego.

Wyłożenie całego tarasu średniej wielkości deskami to koszt od tysiąca do trzech tysięcy złotych. Jest to kwota o około trzydzieści procent niższa niż wyłożenie tarasu płytkami tarasowymi. Taki taras jest również dużo wytrzymalszy i lepiej wygląda. Nadaje domowi niepowtarzalnego wyglądu i charakteru. Deska jest również dużo cieplejsza od płytek, więc możemy po niej chodzić bez obuwia.