Kompensacja mocy biernej stanowi źródło oszczędności dla firm, które wykorzystują wiele urządzeń mechanicznych podłączonych do obwodu elektrycznego. Za pomocą kompensacji mocy biernej firma może utrzymywać urządzenia w obrębie norm zużycia prądu, które po przekroczeniu generuje duże koszty dla przedsiębiorstwa, liczone po innej – wyższej taryfie.

Zmniejszenie opłat dzięki kompensacji mocy

kompensacja mocy biernej indukcyjnejOpłaty za korzystanie z układów elektrycznych ponosi każdy jej odbiorca – niezależnie, czy jest osobą prywatną korzystająca z urządzeń elektrycznych w domu, czy przedsiębiorcą posiadającą własną linię produkcyjną i zakład, który swoje działania opiera na prądzie i jego bieżących dostawach. Każda firma, która wykorzystuje silniki, wtryskarki, klimatyzację, czy nawet agregaty chłodzące powinna zainteresować się kompensacją mocy biernej. Kompensacja mocy biernej indukcyjnej pozwala zmniejszyć koszty dostaw energii czynnej i biernej, która bardzo często stanowi nawet ⅓ całego rachunku za prąd. Opłaty za energię bierną jeszcze jakiś czas temu ponosili tylko dusi przedsiębiorcy, posiadający cały park maszynowy i wysoko rozwinięte hale przemysłowe. Dziś dodatkową opłatę za energię bierną ponoszą również osoby prywatne, czy prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą o charakterze usługowym, czy produkcyjnym. Zakłady energetyczne i duże firmy, które zajmują się na co dzień produkcją na szeroką skalę bardzo często decydują się na montaż specjalistycznych liczników pozwalających na monitorowanie użytej energii biernej.

Warto jako przedsiębiorca zastanowić się nad zamontowaniem i poprawną instalacją dodatkowych liczników, które monitorują zużycie energii biernej. W przypadku przekroczenia norm zużycia zgodnych z taryfą bardzo często naliczane są dodatkowe opłaty.