Ogrodzenia do terenów rolnych mają za zadanie ochraniać uprawy przed dzikimi zwierzętami, aczkolwiek z racji wielkości terenu który ma być nimi ogrodzony, rzadko bywają najbardziej rozpowszechnionymi stalowymi siatkami. Równie często ogrodzenie ma być wyłącznie wyznacznikiem terenu należącego do danego gospodarza, więc nie musi być szczególnie trudne do pokonania.

Ogrodzenia z tworzyw sztucznych

ogrodzenie leśneTakie ogrodzenia mogą być montowane zarówno na stałych słupach, jak i tymczasowo, zwłaszcza w okresie zbiorów. Ogrodzenie leśne jest więc najczęściej prostymi siatkami z cienkiej liny materiałowej, lub też tworzywa sztucznego, i sygnalizują początek terenu należącego do prywatnego właściciela. Nie są one tak trwałe jak ogrodzenia wykonane ze stalowej siatki czy drutu, aczkolwiek swoje zadanie spełniają bardzo dobrze, i mogą być w bardzo krótkim czasie zamontowane na dowolnej przestrzeni. Takie ogrodzenie jest bardzo tanie, więc niskim kosztem można bez większego trudu zaopatrzyć się w ogromne ilości siatki, wystarczające do otoczenia nawet wielu kilometrów przestrzeni. Z racji możliwości szybkiego złożenia ogrodzenia, łatwego transportu i montażu, owe ogrodzenia wykorzystywane są również przez firmy leśne, wykonujące zadania w terenie. Ogrodzenie jest zazwyczaj rozwieszane przed rozpoczęciem prac i zdejmowane po ich zakończeniu. Rzadko służy jako stały element ogrodzenia terenu, a częściej jest tylko tymczasową metodą na wyznaczenie granicy danego miejsca do czasu montażu stałego, stalowego ogrodzenia.

Siatki ogrodzeniowe można dostać w każdym sklepie budowlanym w ogromnych ilościach, często wystarczających do ogrodzenia terenu mającego wiele kilometrów kwadratowych. Są one znacznie tańsze niż stalowe siatki, i zdecydowanie bardziej przydatne do tymczasowego ogradzania miejsc pracy.