Beton stał się bardzo chętnie wykorzystywanym surowcem do produkcji najróżniejszych materiałów wykończeniowych, detali, przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Planując wykonanie trwałej posadzki o charakterze dekoracyjnym warto zwrócić uwagę na możliwości jakie daje beton.

Betonowa posadzka dekoracyjna do wnętrz mieszkalnych

podłogi betonowe dekoracyjneWylewane obecnie w obiektach mieszkalnych podłogi betonowe dekoracyjne pochodzą bezpośrednio z hal produkcyjnych i magazynowych gdzie pierwotnie stosowano tą technologię. Oczywiście mieszanki stosowane do wykonania dekoracyjnych wersji betonowych posadzek mają inny skład i są odpowiednio zabezpieczanie przed wilgocią, zaplamieniami i ścieraniem. Podłoga dekoracyjna uzyskuje swój efektowny wygląd dzięki intensywnej obróbce mechanicznej. Do wykonania posadzki w tej technologii należy zaangażować wyłącznie firmę lub ekipę z bardzo dużym doświadczeniem. Tylko wtedy możemy być pewni uzyskania oczekiwanej kolorystyki i faktury posadzki. Pożądaną barwę wylewki betonowej i fakturę uzyskuje się dodając odpowiednie ilości barwników i kruszyw mineralnych. Najlepsi fachowcy są w stanie uzyskać efekt zbliżony bardzo mocno do naturalnych posadzek kamiennych. Po wyschnięciu wylewki betonowej czas na obróbkę mechaniczną ustalającą jej końcowy wygląd. Polega ona na szlifowaniu posadzki i późniejszym polerowaniu. Intensywność prowadzenia tych czynności ma wpływ na poziom zmatowienia lub połysku powierzchni podłogi. Powierzchnia posadzki powinna zostać zabezpieczona preparatami żywicowymi lub warstwą polimerową.

Istnieją inne sposoby na wykonanie dekoracyjnych posadzek betonowych. Samo pojęcie „dekoracyjny” jest bardzo szerokie bo każdemu podoba się co innego i owa dekoracyjność jest bardzo umowna. Posadzki betonowe można wykonać poprzez metodę opartą na zacieraniu betonu lub przy użyciu mikrocementu.