Bursztyn w Polsce jest bardzo popularny. Można go kupić nie tylko nad Morzem Bałtyckim, ale nawet w … Krakowie. To właśnie tutaj przebiegał słynny szlak bursztynowy i właśnie dlatego w wielu polskich miastach można kupić biżuterię z bursztynu.
Biżuteria z bałtyckiego złota, czyli kolczyki, zawieszki, bransoletki z bursztynu
Wiadomo, że najwięcej bursztynu znajdziemy nad morzem. Inne nazwy bursztynu to jantar lub amber. Bursztyn ma różne kolory, ale przede wszystkim kojarzy się ze złotym, miodowym kolorem, który przyciąga wzrok każdego. Bursztyn może być polerowany lub nie. Bursztyn jako kamień naturalny powstał z żywicy drzew iglastych. Mówi się też o możliwości powstania bursztynu z żywicy niektórych drzew liściastych. Można wyróżnić aż 60 gatunków bursztynu, które mają takie kolory jak żółty, złoty, brunatny, mlecznobiały, niebieski, zielonkawy, czarny, czerwony. W Polsce najbardziej znany jest bursztyn brunatny, czyli bursztynowy. Jeśli chodzi o bursztyn cena, to wiele zależy od jakości wykonania biżuterii. Za dobrze wykonaną, wypolerowaną zawieszkę, z oprawą srebrną lub złotą zapłacić można kilkadziesiąt złotych. Są też korale i bransoletki z bursztynu nieoszlifowanego (zwłaszcza nad morzem), które wcale nie są drogie i można je kupić nawet za 30 zł. Z bursztynu wykonywane są również kolczyki, pierścionki, a nawet różne elementy ozdobne, wyposażenia wnętrz.
Bursztyn bałtycki powstał w eocenie. Jest to bursztyn zwany również złotem bałtyckim. W bursztynie czasami znajdują się niesamowite inkluzje, które są niezwykle cenne dla geologów, biologów. W bursztynie mogą być zatopione organizmu zwierzęce i roślinne. Najczęściej są to owady. Bursztyn wykorzystywany jest nie tylko jako kamień ozdobny, ale również jako kamień leczniczy. Z bursztynu wykonuje się np. nalewki. Jest wiele sklepów, które oferują biżuterię bursztynową.