Utrzymanie stałego poziomu ciepła w pomieszczeniach wentylowanych przez mechaniczny system wentylacji jest dość trudne. Nawet jeśli system ogrzewania należy do bardzo wydajnych, ciepło usuwane jest dość szybko, dlatego też w zależności od ustawień pomieszczenie może nie być wystarczająco dobrze ogrzane, lub też system grzewczy może generować zdecydowanie za wysokie rachunki za energię.

Centrala wentylacyjna z systemem rekuperacji powietrza

centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepłaRekuperacja powietrza jest więc coraz bardziej popularna, podobnie jak urządzenia które pomagają w odzyskiwaniu ciepła, które usuwane jest przez system wentylacji z pomieszczeń. Nowoczesna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ma na celu pobranie jak największej ilości energii cieplnej z powietrza usuwanego z wentylowanego pomieszczenia, i użycie jej w celu ogrzania czystego powietrza wtłaczanego do owego pomieszczenia. W ten sposób, możliwe jest znacznie efektywniejsze ogrzewanie pomieszczeń, i znaczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, zasilającej urządzenia. Tego typu centrale wymagają zastosowania mechanicznego systemu wentylacji do osiągnięcia idealnego poziomu wydajności, choć nawet w przypadku zwykłego systemu grawitacyjnego mają one ograniczoną skuteczność i mogą być zastosowane. W przypadku podłączenia do systemu mechanicznego, ich typ dyktuje miejsce montażu oraz zastosowanie. Niektóre centrale są niewielkie, i mogą być zastosowane do ogrzewania tylko jednego pomieszczenia.

Duże centrale są natomiast przeznaczone do współpracy z rozdzielniami wentylacji mechanicznej, i działają w całym domu, aczkolwiek należą do dość dużych urządzeń. System odzyskiwania ciepła jest bardzo wydajnym i ekonomicznym dodatkiem do każdego systemu wentylacji mechanicznej, a w wielu takich systemach jest obecny fabrycznie.