Automatyczne wózki transportowe są używane w zakładach produkcyjnych i magazynach od dziesięcioleci, aczkolwiek do tej pory miały one dość ograniczoną funkcjonalność. W większości zakładów takie wózki poruszały się bowiem tylko po szynach i nie były samodzielnymi maszynami, a przynajmniej nie całkowicie.

Automatyczne wózki transportowe

wózek samojezdny agvNowoczesne automatyczne systemy transportowe pozwalają wymienić stare, nieszczególnie wygodne urządzenia transportowe na prawdziwie autonomiczne warianty, które nie wymagają żadnego nadzoru podczas pracy i mogą być stosowane w każdym miejscu pracy, z równie dużą skutecznością. Nowoczesny wózek samojezdny AGV wyposażony jest w ramiona robotyczne, które pozwalają na samodzielny załadunek towaru w wyznaczonym miejscu. Nie musi on być umieszczony na szynach kierujących, gdyż posiada nadajniki GPS oraz nowoczesne układy sterujące, zapożyczone od domowych maszyn autonomicznych, umożliwiające owym urządzeniom na samodzielną jazdę do miejsca wyznaczonego na rozładunek, z uwzględnieniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Wózki te omijają wszelkie przeszkody bardzo sprawnie, aczkolwiek zdecydowanie ostrożnie, oraz ostrzegają osoby wchodzące w ich zasięg sygnałem dźwiękowym.

Maszyny te muszą jedynie posiadać wskazany punkt początkowy, by mogły zacząć działać, aczkolwiek w razie konieczności mogą mieć parametry zmieniane na bieżąco, lub nawet być zdalnie sterowanymi, jeśli jest to potrzebne do wykonania jakiejkolwiek czynności na miejscu pracy. Wózki te zazwyczaj stosowane są wszędzie tam gdzie potrzebna jest dobra maszyna transportowa do pracy w trybie ciągłym. Zastępuje ona więc fizycznych pracowników i operatorów wózków widłowych, którzy mogą być przeniesieni do prac bardziej odpowiednich i mniej monotonnych.