Wielkopowierzchniowe gospodarstwa rolne wymagają zatrudnienia albo wielkiej ilości ludzi, albo zakupu odpowiedniego sprzętu pomocnego przy pracach polowych. Nie jest możliwe, aby sam gospodarz, bez takiego sprzętu, poradził sobie z obrabianiem pola o dużych areałach. Brakło by mu całego dnia do pracy.

Wykorzystanie rozrzutników o dużym tonażu

rozrzutniki do obornika 13 tBędąc właścicielem dużego areału powierzchniowego ziemi, warto zastanowić się nad zakupem odpowiednich maszyn do pracy na tak dużych powierzchniach. Aby efektywnie wykonywać swoją pracę oraz nie wydawać przy tym olbrzymich pieniędzy, dobrze jest już na początku zakupić taki sprzęt, który tę naszą pracę znacznie ułatwi. Czyli, np. posiadając m.in. 20 hektarów pola ornego i stosując coroczny płodozmian, nie zakupimy 2 tonowego rozrzutnika, ponieważ będziemy musieli kilka razy nawracać, aby wywieźć w pole odpowiednią ilość obornika. Przy takim areale najlepsze będą rozrzutniki do obornika 13 t, które doskonale poradzą sobie z wywozem znacznej ilości obornika w pole. Oczywiście, przy takim tonażu należy korzystać z rozrzutnika jedynie w słoneczne, suche dni, ponieważ mogłoby się zdarzyć, że nasz ciągnik nie byłby w stanie go pociągnąć w roztopach. Należy również pamiętać, że nie warto przeładowywać samego rozrzutnika. Nie jest to tania maszyna i choć nie jest również zbyt skomplikowana, można doprowadzić do jej uszkodzenia i tym samym do przerwania prac polowych, a jak wiadomo w polu ważny jest terminarz prac i nie należy ich zbytnio odkładać.

Generalnie, na rynku istnieje dość duży wybór tych maszyn rolniczych. Ich cechą wspólną pozostaje taśma, oraz łopaty rozrzutowe. Natomiast różnią się między sobą właśnie tonażem. Jeśli potrzebujemy większego rozrzutnika, nie warto kupować małego i go przeładowywać tylko dlatego, że jest tańszy.