Spośród wszystkich obecnie stosowanych zabezpieczeń drogowych, chroniących przed nieupoważnionym wjazdem na chroniony teren, jedną z najbardziej skutecznych a jednocześnie wymagających najmniej wkładu jest zapora antyterrorystyczna. Mimo skomplikowanie brzmiącej nazwy, jest to zabezpieczenie o tyle proste, co przynoszące satysfakcjonujące efekty.

Skuteczna zapora drogowa

Zapory antyterrorystyczneMimo dość wyszukanej nazwy, zapory antyterrorystyczne są bardzo proste w konstrukcji. Wykonane są ze zbrojonego betonu o dużej twardości i elastyczności, posiadając na tyle dużą wytrzymałość, by nie ulec znacznemu uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu po zderzeniu z samochodem jadącym z dużą prędkością. Istnieje kilka rodzajów tych zapór, różniących się od siebie grubością, sposobem wykonania, a także samym kształtem. Najczęściej spotykane są zapory wyglądające niczym znacznie powiększony stoper drogowy, i w funkcji nie różnią się od niego wiele, mając za zadanie zatrzymać jadący samochód ciężarowy. Stosunkowo niedawno zostały wdrożone zapory rozszerzające się ku powierzchni, mające około dwa metry wysokości i tyle samo szerokości w najgrubszym miejscu. Zostały one specjalnie zaprojektowane by nie przewracać się po nawet silnym uderzeniu, choć ich znaczna waga uniemożliwia ich przemieszczenie po wstępnym rozstawieniu. Zapory takie stosowane są w wielu obiektach o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa, bazach wojskowych i rządowych instalacjach. Istnieje również możliwość zamocowania zapór w podłożu na stałe.

Nie stosuje się żadnych restrykcji co do ich posiadania, więc mogą być używane wszędzie, gdzie tylko właściciel terenu wyrazi taką chęć i będzie gotowy na inwestycję w tego typu zabezpieczenia. Sprawdzają się one jako zapora drogowa ale także mogą służyć jako improwizowane ogrodzenie do chronionego terenu.