Nowoczesne budownictwo halowe odeszło od tradycyjnych technik budowlanych i korzysta z nowej metody opierająca się na wykorzystaniu płyt warstwowych. Jest to technologia modułowa zapewniająca stosunkowo tanią i bardzo szybką możliwość wznoszenia dużych, lekkich konstrukcji halowych nawet na gruntach o małej zwięzłości. Obiekty budowane tą techniką spełniają wszystkie warunki bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Lekkie konstrukcje modułowe

hale modułoweModuły wykorzystywane do budowy nowoczesnych hal to nic innego jak płyty warstwowe (zwane także obornickimi) powstające z racjonalnego połączenia znanych materiałów izolacyjnych z okładzinami blaszanymi. Warstwa izolacji stanowi rdzeń płyty zamknięty z jednej lub dwóch stron okładzinami ze stalowej nierdzewnej lub kwasoodpornej blachy zabezpieczanej dodatkowo organiczne warstwami ochronnymi. Do budowy rdzenia wykorzystuje się wełnę mineralną, styropian oraz pianki poliuretanowe PUR i PIR. Łączenie warstw izolacyjnych z okładzinami przebiega na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Dla zapewnienia szybkiego i szczelnego montażu w warstwach izolacyjnych płyty wykonuje się frezy oraz umieszcza systemy montażowe. Uniemożliwia to powstawanie mostków termicznych między wnętrzem konstrukcji, a środowiskiem zewnętrznym. Moduły z płyt warstwowych produkowane są osobno na pokrycia dachowe, ściany zewnętrzne, wewnętrzne oraz do dociepleń elewacji. Powstające przy użyciu płyt warstwowych hale modułowe cechują się bardzo wysokim stopniem izolacji termicznej i akustycznej oraz odpornością na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych.

Moduły z płyt warstwowych znajdują przede wszystkim zastosowanie przy budowie hal produkcyjnych, magazynowych, nowoczesnych obiektów sportowych i handlowych. To również świetny materiał do konstruowania budynków inwentarskich w rolnictwie, przechowalni, chłodni i mroźni. Obecnie coraz częściej za ich pomocą tworzy się konstrukcje domów mieszkalnych, garaży lub obiektów gastronomicznych.