Ośrodki terapii uzależnień w zależności od wybranego modelu terapeutycznego mogą różnić się przebiegiem terapii, jednak większość z nich cechuje podobny schemat funkcjonowania samego ośrodka, jak i planu terapii. Warto pamiętać, że decydując się na leczenie alkoholizmu w całodobowym ośrodku uzależnień, należy w pełni dostosować się do zasad w nim panujących. 

Pobyt w ośrodku terapii uzależnień 

leczenie choroby alkoholowejZarówno leczenie choroby alkoholowej, jak i terapia osób uzależnionych od pozostałych substancji psychoaktywnych ma jedną podstawową zasadę – musi odbywać się na trzeźwo. Aby dostać się do ośrodka należy w pierwszej kolejności zdobyć do niego skierowanie, które wypisze nawet lekarz ogólny lub rodzinny. Kiedy pojawimy się na miejscu, nie powinno nas zdziwić, że nasze rzeczy zostaną przeszukane – kadra musi mieć pewność, że nie wnosimy na teren ośrodka substancji zabronionych. Po wstępnej diagnozie musimy zapoznać się z regulaminem ośrodka i podpisać zgodę na leczenie. Wówczas stajemy się pacjentami ośrodka i rozpoczynamy terapię. Ośrodki zwykle są zorganizowane na zasadzie społeczności – wszyscy pacjenci stanowią wzór małego społeczeństwa, w którym pełnią konkretne role, mają obowiązki, zadania i nierzadko muszą też pracować. Najistotniejszym elementem jest indywidualna praca z przydzielonym nam terapeutą, ale także terapia grupowa, podczas której możemy zapoznać się z historiami innych pacjentów i czerpać z ich doświadczenia. 

Ukończenie terapii w całodobowym ośrodku leczenia uzależnień jest nie lada wyzwaniem – wymaga poświęcenia, tęsknoty za bliskimi, ale też pełnego poddania się regulaminowi i oczywiście pełnej abstynencji. Jednak przebycie wszystkich etapów terapii przybliża nas do pełnego uwolnienia od uzależnienia i warto się poświęcić, aby resztę życia spędzić godnie i szczęśliwie.