Dla niektórych kobiet nie ma pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem w kraju, dlatego pozostają one bezrobotne lub łapią się dorywczych prac. Czasem korzystają one z ofert pracy w Niemczech lub innych krajach europejskich.

Kim się zajmuje opiekunka?

praca opiekunki w niemczechW naszym kraju, osoby zatrudnione do opieki nad seniorami przeważnie posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. U naszego sąsiada nie zawsze są spełniane te wymagania, ponieważ Niemcy ogólnie mają bardzo dobrą opinię na temat wszystkich opiekunek, jaki od nas do nich przyjeżdżają. Praca opiekunki w Niemczech jest znacznie bardzie opłacalna niż w Polsce, ponieważ gwarantuje ona przynajmniej kilkukrotnie wyższe zarobki niż u nas w kraju. Ten argument skutecznie przemawia do wielu opiekunek, które decydują się na taki krok. Ponieważ praca wykonywana jest poza granicami naszego kraju, to konieczny jest wyjazd zagranicę na przynajmniej kilka tygodni. Jest to dość spora przeszkoda, ponieważ będąc w Niemczech, jest się zdanym tylko na siebie, choć oczywiście można się kontaktować z rodziną czy z biurem pośrednictwa pracy, jeżeli z takowego skorzystaliśmy szukając oferty pracy. Opiekunki w Niemczech najczęściej zajmują się całodobowo osobą starszą o różnym stopniu niepełnosprawności. Ponieważ mieszkają razem z podopiecznym, to muszą też prowadzić gospodarstwo domowe, jeżeli osoba starsza nie jest w stanie tego robić. Przeważnie obowiązki koncentrują się na ubieraniu, myciu, karmieniu i podawaniu leków osobie starszej.

Nie każdy się nadaje do takiej pracy, ponieważ wymaga ona od kandydata dużej cierpliwości, zaangażowania w wykonywane obowiązki i empatii. Nie zawsze jest wymagane płynne posługiwanie się obcym językiem, więc wiele osób może się zakwalifikować do pracy w takim charakterze.