Głównym założeniem firmy w której pracowałem, było byśmy brali jak najwięcej zleceń transportowych. Odległość nie miała większego znaczenia. Po zmianie dyrektora, okazało się, że zostaje wdrożona nowa strategia. Tym razem mieliśmy skupić się wyłącznie na dedykowanym transporcie. Zmiany były bardzo duże.

Kilka słów o transporcie planowanym krajowym

transport planowany krajowyPrzede wszystkim, musiałem poinformować i przygotować kierowców na nowe wyzwania. Dobrze zorganizowany transport planowany krajowy to starania kierowców. W przeciwieństwie do zleceń, jakie obsługiwaliśmy do tej pory, w planowanym rozładunku jest bardzo ważne, by wyrobić się w określonym terminie. Nie może zdarzyć się sytuacja, kiedy kierowca spóźni się na któryś z umówionych etapów. Sprawny transport planowany krajowy to też praca spedytorów. Wyznaczenie trasy i ustalenie załadunku to ważne kwestie, które bezpośrednio wpływają na termin realizacji. Terminy są bardzo ważne w tym rodzaju transportu, bo często firmy potrzebują ładunku do rozpoczęcia swojej działalności. Na transport planowany krajowy składają się często części, maszyny i specjalistyczne technologie. Nierzadko towar trzeba dodatkowo zabezpieczyć na czas transportu. Przede wszystkim zależy to od jego wagi, a także wartości. Niektóre maszyny produkcyjne kosztują po kilkaset tysięcy. Nie może dojść do sytuacji, kiedy taka maszyna potrzebne dla firmy ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu podczas transportu.

Dlatego zabezpieczenie pasami jest podstawą. Do moich zadań należało przeszkolenie zespołu kierowców. Bardzo szybko pojęli, jaka jest nowa idea naszej firmy. Prawdą jest, że poruszanie się po trasach krajowych jest dużo przyjemniejsze, niż po zagranicznych. Rodzime trasy bardzo szybko zapadają w pamięć, a transport przebiega szybko i sprawnie.