Bardzo często w przypadku zakupu nowego samochodu martwimy się o to, jak jego lakier będzie wyglądał za kilka miesięcy czy nawet lat. Szukamy sposobu, których chociażby w małym stopniu mógłby nam pomóc chronić powłokę lakierniczą naszego pojazdu.
Jakie czynniki zewnętrzne niszczą lakier ?
Aby wiedzieć co wpływa na kondycję lakieru naszego samochodu, należy przede wszystkim zdefiniować listę zagrożeń. Można wyróżnić ich dwie grupy, do pierwszej zaliczyć można wszystkie czynniki środowiskowe takie jak mrozy, deszcze i promienie słoneczne, a do drugiej czynniki mechaniczne, takie jak uderzenia o maskę drobnymi kamieniami podczas jazdy, czy też otarcia parkingowe. O ile w przypadku tych pierwszych, dość ciężko jest chronić nasz pojazd, o tyle w drugim przypadku można miejscowo stosować specjalne osłony, gdyż da się przewidzieć, które miejsca naszego pojazdu są szczególnie narażone. Na odpryski narażona jest przede wszystkim maska i szyba czołowa naszego pojazdu. Wiele warsztatów proponuje zabezpieczyć je specjalną folią ochronną, co spowoduje dokładne zabezpieczenie lakieru i da pewność, że nasz lakier pozostanie w stanie idealnym. Aplikacja folii to już zadanie dla profesjonalistów, bowiem praktycznie niemożliwe jest poradzenie sobie z tym zagadnieniem samemu, nie posiadając odpowiedniego doświadczenia. Po prostu folia naklejona przez nas samych nie będzie wyglądała dobrze. Powierzając to zadanie profesjonaliście, mamy pewność, że będzie ona niemalże niewidoczna gołym okiem.
Warto wybrać metodę ochrony lakieru naszego pojazdu w momencie, gdy ten jest jeszcze w dobrym stanie. Bowiem o wiele łatwiej jest zabezpieczyć lakier będący w dobrej kondycji, aniżeli regenerować zniszczone powłoki lakiernicze. Rzadko w takim przypadku da się uniknąć ponownego malowania naszego pojazdu.