Nie bez powodu mówi się żartobliwie, że Polska jest cały czas w budowie. Budowane są nowe budynki, bloki, mieszkania, a także mosty i drogi. To idealne miejsce pracy dla wielu budowlańców, architektów, inżynierów oraz geodetów. Każdy z nich ma własny przydział obowiązków i praca każdego, jest równie ważna, aby powstała dobrze funkcjonująca całość.
Niwelacja okiem geodety
Jedną z ważniejszych czynności przed stawianiem fundamentów jest dokonanie niwelacji terenu. Jest to proces, za który odpowiedzialni są geodeci. Wyznaczają oni różnicę pomiędzy dwoma lub wieloma punktami. Przeprowadzenie pomiaru i wykorzystane narzędzia zależą od preferencji pracownika, gdyż istnieje wiele metod, którymi można wykonać to prawidłowo. Niwelacja terenu to czas wyznaczenia wysokości gruntów, sporządzenia przebiegu warstwic na mapach, a także wyznaczenia poziomych i pochyłych powierzchni w terenie, co poprzedza prace budowlane. Dostarcza się również informacji o profilu budowlanych dróg. Zadaniem geodety jest stworzenie siatki wysokościowej terenu, która dostarcza wielu istotnych informacji przed planowanym rozpoczęciem prac na terenie budowy. Dzięki temu inni wykonawcy oraz klienci wiedzą, gdzie znajdują się wzniesienia, dołki i wiele innych elementów wyrównania oraz jak prezentuje się pochylenie terenu i układ budynków w stosunku do dróg. W przypadku budowy domu i zatrudnienia geodety, aby dokonał niwelacji terenu, to dzięki tej czynności możemy określić odpowiednią wysokość położenia powstającego budynku względem drogi. Należy wiedzieć, że dom zawsze powinien znajdować się wyżej niż przebiegająca obok niego droga.
Niwelowaniem nazywa się także profilowanie terenu, jednakże profilowanie następuje właściwie po wykonaniu prawidłowej niwelacji przez geodetę. Jednak obie te czynności, jak i wszystkie pozostałe wykonywane przez ekipę budowlaną, są bardzo istotne do postawienia solidnej konstrukcji, z której będą mogli się cieszyć wszyscy przyszli jej użytkownicy.