Wśród pacjentów gabinetów okulistycznych często diagnozuje się kilka charakterystycznych objawów w przypadku zgłaszanych dolegliwości związanych z oczami.
Soczewka kontaktowa nie może podrażniać
Część z nich dotyczy osób, które widzą prawidłowo, ale kilka najczęściej spotyka osoby noszące szkła kontaktowe. Jednym z takich problemów jest tzw. zespół suchego oka, często pojawiający się u osób, które noszą soczewki. Jego objawy to głównie poczucie pieczenia lub swędzenia oka. Pojawia się także światłowstręt (nadwrażliwość na światło), lub nawet zaczerwienienie. Prawidłowe procesy w obrębie gałki ocznej czyli np. mruganie, stale ją nawilżają i pomagają w usuwaniu bakterii czy zanieczyszczeń. Płyny do soczewek wspierają utrzymanie takiego nawilżenia, jeśli używamy go do stałego przechowywania szkieł. Kiedy spotka nas taka dolegliwość, jak zespół suchego oka, odczuwamy ją szczególnie rano, ponieważ w nocy oko mniej się nawilża. Piasek pod powiekami jest często opisywanym uczuciem. Praktyczna soczewka kontaktowa, która mogła spowodować podrażnienie, powinna być oczywiście natychmiast zdjęta z oka i wyrzucona. Nie wolno stosować takich soczewek, gdyż może to doprowadzić do poważniejszego zapalenia spojówek. Kiedy podejrzewamy u siebie taki problem z okiem, skonsultujmy się z okulistą i unikajmy przebywania w pomieszczeniach zakurzonych lub, co gorsza, zadymionych. Lekarz na podstawie bezbolesnego badania sprawdzi, ile łez produkują nasze oczy i czy ten proces jest zaburzony. Drugi sposób to sprawdzenie, w jakim tempie produkujemy łzy i czy tutaj jest wszystko prawidłowe. Jeśli łzy zbyt szybko spływają z gałki ocznej, nie oczyszczają jej w wystarczający sposób.
Pomóc oczom możemy poprzez częste mruganie. Warto też ochłodzić i nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy.