Kobiety na długo przed porodem przygotowują się do momentu narodzin mentalnie i fizycznie. Pierwsze dziecko zawsze wywołuje dużo strachu i obaw, bo nie mamy doświadczenia i nie wiemy czy sprostamy nowym obowiązkom i wyzwaniom jakie stawia przed nami nowy członek rodziny.

Łagodzenie bólu poranionych brodawek

poranione brodawki od karmieniaKarmienie dziecka piersią to wyjątkowa, intymna chwila, którą ceni wiele kobiet. To moment, kiedy umacnia się więź między matką a dzieckiem. Pediatrzy zalecają, aby noworodka karmić przynajmniej osiem razy na dobę, czyli co około trzy, cztery godziny. Takie częste przystawianie dziecka do piersi, może powodować ból, jeżeli dziecko będzie niewłaściwie przystawiane. Poranione brodawki od karmienia, powstają kiedy dziecko ssie sam sutek i nie ma w buzi brodawki, która ulega uszkodzeniu przez silne ssanie dziecka. Naturalnym środkiem łagodzącym ból poranionych sutków, jest mleko matki, które należy po każdym karmieniu wetrzeć w skórę i pozostawić do wchłonięcia. Na rynku dostępne są także specjalne kremy z lanoliną, które łagodzą, regenerują i przyspieszają regenerację skóry. Najbardziej na urazy są narażone płaskie i wklęsłe sutki, które sprawiają dziecku kłopot z właściwym chwytem. Maluch uporczywie pragnie zassać sutek, który jest zbyt mały, aby mógł go swobodnie chwycić. Ratunkiem w karmieniu są wtedy specjalne nakładki na sutki, przez które dziecko ssie pierś matki i nie rani jej sutków. Jeżeli ból jest nie do zniesienia, to na czas regeneracji popękanej skóry, można karmić dziecko mlekiem z butelki.

Karmienie piersią jest niesamowicie ważne dla dziecka, ponieważ buduje więź matki z dzieckiem i dostarcza mu niezbędnych bodźców do rozwoju. Mleko naturalne jest bogate w niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Odpowiednie przystawianie dziecka nie powoduje uszkodzenia brodawek.