Lakier samochodowy jest jedną z najbardziej wrażliwych elementów każdego auta. Bardzo łatwo powstają na nim wszelkie rysy, zacieki czy zabrudzenia których trudno pozbyć się za pomocą zwykłego detergentu. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się tych defektów na własną rękę.

Na czym polega glinkowanie samochodu?

glinkowanie lakieru samochodowegoNa pewno każdy z nas spotkał się z sytuacją, że samochód świeżo odebrany z warsztatu lakierniczego miał na lakierze nieestetyczne zacieki. Podobne sytuacje mogą zdarzyć się po profesjonalnym woskowaniu samochodu, trwałe zacieki mogą też powstawać w wyniku niedokładnego mycia auta. Usuwanie wszystkich tych defektów nie musi wiązać się z kosztownym dla nas pobytem samochodu w warsztacie lakierniczym – większość tych zabrudzeń można usunąć samodzielnie, na przykład poprzez glinkowanie lakieru samochodowego. Na czym ono polega? Otóż polega ona na pocieraniu lakieru specjalną glinką (do kupienia w sklepach z chemia motoryzacyjną) dzięki czemu zyskujemy efekt podobny jak po pokryciu samochodu świeżym lakierem. Oczywiście do całego procesu trzeba się odpowiednio przygotować, poprzez właściwe i bardzo dokładne umycie całego auta. Równie ważna jest właściwa technika wcierania glinki – trzeba ja wykonywać ruchem kulistym. Glinkowanie, oprócz odświeżenia lakieru ma jeszcze jeden bardzo korzystny skutek – zapobiega w znacznym stopniu wszelkim uszkodzeniom lakieru w przyszłości. Bardzo ważne jest jednak, aby cały zabieg powtarzać regularnie, dzięki czemu na dłużej zachowany piękny wygląd naszego auta.

W przypadku zauważenia jakiś efektów na lakierze naszego samochodu, nie musimy od razu decydować się na kosztowne lakierownie. Większość powierzchownych uszkodzeń można usunąć samodzielnie, korzystając z metod sprawdzonych przez wielu użytkowników samochodów.