Granit jest jednym z najpopularniejszych odmiana kamienia wykorzystywanego na produkcję pomników nagrobnych. Jest to surowiec twardy i wytrzymały odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak jak każdy kamień dłużej poddawany wilgoci może matowieć, a na jego powierzchni mogą tworzyć trudne do usunięcia zacieki.

Czyszczenie nagrobków granitowych

nagrobki kujawsko pomorskieChcąc utrzymać granit w jak najlepszej kondycji powinniśmy go regularnie czyścić, tylko dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu zacieków spowodowanych poddaniem nagrobka na działanie czynników atmosferycznych jak deszcz czy śnieg. Regularne czyszczenie granitowego nagrobka oznacza czyszczenie raz w miesiącu, albo przynajmniej raz na trzy miesiące. Jeden ze specjalistów sprzedający nagrobki kujawsko pomorskie doradza by granit czyścić jedynie ciepłą wodą z octem. Należy stosować do tego miękką gąbkę bądź szczotkę z delikatnym włosiem. Odradza się stosowania do tego zmywaków, gdyż powierzchnia nagrobka mogłaby się w miejscu szorowania większych zabrudzeń zarysować. Oczywiście do tego celu można wykorzystać również profesjonalne środki czyszczące, dostępne w sklepach. Podczas ich wyboru zwróćmy jednak uwagę czy są one niejonizowane. Dobrze jest przetestować preparat przed użyciem w mało widocznym miejscu, by sprawdzić czy nie wpływa on na kolor granitu bądź jego powierzchnie. Po każdym umyciu pomnik należy dobrze spłukać wodą. Warto również stosować środki zapobiegające porastaniu mchu na kamieniu. 

Jeśli jednak taka sytuacja już zaistniała, mech wystarczy spryskać preparatem na porosty i po kilku dniach zetrzeć go np. za pomocą drewnianej szpachelki. Jednak kluczem do sukcesu jest regularne i sukcesywne czyszczenie nagrobku. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu głębszych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.