Od czasu do czasu słyszy się o psach i kotach, które uciekły swoim właścicielom lub po prostu się zgubiły. Warto zadbać o to, by ewentualny znalazca lub schronisko, do którego trafił pupil, nie miał problemu ze skontaktowaniem się z właścicielem.

Rodzaje identyfikatorów dla zwierząt

solidny identyfikator dla psa z graweremDo jednych ze sposobów należy zrobienie tatuażu. Zwykle robi się je rasowym szczeniakom. Tatuaże składają się z liter i cyfr określających przynależność psa do danego związku kynologicznego. Ta metoda ma jednak pewne wady, ponieważ często zdarza się, że po latach tatuaż staje się mniej widoczny. Inną metodą jest chipowanie – coraz bardziej popularne w Polsce, choć nie obowiązkowe. Zachipowane zwierzę można odnaleźć w bazie wszystkich zarejestrowanych zwierząt, pod warunkiem, że było ono wprowadzone do rejestru. W przeciwnym razie odnalezienie pupila może okazać się niemożliwe. Ostatnia metoda należy do najprostszych i jednocześnie najtańszych i jest to kupienie swojemu psu lub kotu zawieszki z grawerunkiem, czyli tak zwana adresówka. Solidny identyfikator dla psa z grawerem to właściwie gwarancja pewności o bezpieczeństwo pupila. Identyfikatory tego rodzaju powinny zawierać wszelkie dane kontaktowe, żeby znalazca mógł bez problemu odnaleźć właściciela zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem są adresówki z diodami, zwłaszcza dla kotów, które trudniej odnaleźć w nocy. Adresówka z diodami może zapobiec zgubieniu zwierzęcia, a jeśli już doszło do jego utraty, świecąca się obroża może je ocalić przed ewentualnym potrąceniem przez pojazd po zmierzchu.

Identyfikatory z grawerunkiem nie muszą być tylko koniecznością, ale spełniają też funkcję ozdoby. Aktualnie dostępne są płytki we wszelkich możliwych kształtach i kolorach, wykonywane z każdego możliwego rodzaju metalu.