Laboratorium jest to miejsce w którym na pracownika czyha wiele niebezpieczeństw. Do jednych z nich należą niewątpliwie mikrocząsteczki, które unoszą się w powietrzu. W miejscach tych analizowane są niekiedy materiały, które stanowią nie lada zagrożenie epidemiologiczne. Są również powodem złego samopoczucia lub nawet choroby.

Zastosowania sprawdzonych komór laminarnych

komory laminarneKażdy rozsądny pracodawca powinien zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Ma to szczególne znaczenie gdy wykonują oni niekiedy bardzo skomplikowane analizy biochemiczne na trujących lub skażonych próbach, wykorzystując przy tym równie groźne odczynniki. Idealnym sposobem na pozbycie się takiego zagrożenia jest niewątpliwie zakup komory laminarnej. Urządzenie te zaciąga powietrze z zewnątrz laboratorium, przeprowadza je przez specjalistyczny filtr HEPA, a następnie poddaje przepływowi laminarnemu wewnątrz tego urządzenia. Takie przepływ nie wzbudza cząsteczek w powierzchni analizowanych cieczy lub ciał stałych. Oczyszczone powietrze nie zmienia również ich składu. Komory laminarne mają także inna bardzo ważna funkcję. Chronią one pracownika przez niekorzystnymi mikrocząsteczkami, które mogą unosić się w powietrzu nad analizowaną próbka. Różne typy komór stanowią różne rodzaje zabezpieczeń. Wiedząc na jakich próbkach będzie się pracować, można z łatwością dobrać stosowny model komory laminarnej do najczęściej wykonywanych analiz.

Podsumowując, chcąc zapewnić wysoki komfort pracy i jednocześnie bezpieczeństwo w laboratorium, koniecznie trzeba rozważyć zakup komory laminarnej. Urządzenie to jest szczególnie pożądane w takich miejscach jak laboratoria mikrobiologiczne. To właśnie w nich istnieje najwyższe ryzyko skażenia, a tym samym duże zagrożenie epidemiologiczne.