Urządzanie wnętrz to moja pasja. Niedawno ktoś zapytał mnie, jakie drewno jest najlepsze do wykorzystania w mieszkaniu. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ważne, czy zależy nam na trwałości, na wyglądzie, dopasowaniu mebli do naszej osobowości i nastrojów, może do kolorów ścian we wnętrzu, czy też głównym kryterium jest dla nas cena.

Stół i krzesła z drewna

dębowe stoły z krzesłami do pokojuMoim ulubionym drewnem jest dąb – i to zarówno ze względu na jego niemal niezrównaną wytrzymałość, jak i piękny, ciepły koloryt. Niestety cena w tym przypadku nie zachęca – meble z dębu są dosyć drogie, głównie dlatego, że obróbka tego twardego drewna stawia wiele wyzwań. Barwy drewna z dębu kształtują się od ciepłej kremowej żółci w odcieniu toskańskiego słońca, przez miodowy, bursztynowy aż po karmelowy i orzechowy brąz. Widoczność słojów zależy od klasy drewna i, w zależności od gustów klienta, można stworzyć meble o bardziej, lub mniej wyraźnym rysunku. Meble z dębu powinno się ustawiać w przestronnych, jasnych wnętrzach, unikać przeładowania i zagracenia. Dębowe stoły z krzesłami do pokoju nie powinny konkurować o uwagę patrzącego z sofą obitą wzorzystą tkaniną, czy komodami o drobnym detalu – chyba, że wnętrze jest naprawdę duże i każdy mebel znajdzie własną, osobną ekspozycję. Świetnym tłem dla mebli z dębiny jest również dębowa podłoga i ściany o chłodnym odcieniu, który wydobywa ich naturalne ciepło.

Zaprojektowanie kształtu mebla, to zagadnienie, które wymaga osobnego omówienia, na które niestety nie ma tu miejsca, ale jedno jest pewne – dąb dobrze prezentuje się zarówno w formie klasycznej z toczonymi podporami, rzeźbionym, skomplikowanym frezowaniem i ściętymi w wymyślne kształty narożnikami, jak i w prostych ultranowoczesnych profilach. Warto w takie meble zainwestować.