W celu dostosowania procesów zachodzących w przemyśle należy zebrać odpowiednie dane. Podobnie jest z planowaniem wszelkich modernizacji, które docelowo mają przynieść wymierne efektu przedsiębiorstwu. Pierwszą czynnością jest przestudiowanie wszystkich dostępnych materiałów oraz schematów technicznych. Pozwala to zaznajomić się z rozwiązaniami zastosowanymi w danym układzie.

Specjalistyczny sprzęt do pomiaru grubości

grubościomierzKolejnym krokiem jest weryfikacja najważniejszych założeń projektowych. W tym celu warto wybiórczo sprawdzić kluczowe dla powodzenia modernizacji parametry. W tym celu należy dysponować odpowiednimi narzędziami pomiarowymi, które pozwolą dokonać weryfikacji. Jednym z częściej spotykanych sprzętów na terenie zakładów przemysłowych jest grubościomierz pozwalający ściągnąć wymiar zewnętrzny z badanego detalu. Urządzenie to jest dedykowane na konkretny zakres pomiarowy. Dla ułatwienia odczytu przeważnie jest wyposażone w wyświetlacz LCD na którym wyświetlany jest wynik. Sam wyświetlacz zasilany jest z przenośnego źródła zasilania, którym przeważnie jest bateria. Dobry przyrząd do pomiaru grubości powinien charakteryzować się: wysoką dokładnością, czytelnością oraz szybkim i jednoznacznym odczytem. Warto wspomnieć, że sprzedawane obecnie na rynku przyrządy są dostępne ze specjalnym etui, które chroni grubościomierz przed uszkodzeniami.

Jak widać w celu zaplanowania odpowiednich działań modernizacyjnych należy najpierw zapoznać się z projektem, a następnie go odpowiednio zweryfikować. Tylko w ten sposób można odpowiednio dopasować wszelkie niezbędne elementy, które muszą być zainstalowane w celu optymalizacji czy poprawy procesu. Żeby odpowiednio dokładnie sprawdzić poszczególne części należy korzystać ze specjalistycznych narzędzi pomiarowych o wymaganej dokładności.