Jaskółki to pozornie bardzo sympatyczne ptaki. Należą do tego samego gatunku, co skaczące zimą po chodnikach i zbierające rozrzucone przez przechodniów ziarna, wróble. Jaskółki są ładnie umaszczone i mają charakterystyczny wzór na piersi, przypominający kształt serca. Do tego ładnie śpiewają na wiosnę i umilają nam tym samym czas. Te ptaki mają jednak swoją mroczną stronę, a mianowicie potrafią być strasznymi szkodnikami. Właśnie dlatego ważne jest skuteczne odstraszanie jaskółek.

Dlaczego należy walczyć z jaskółkami i jak to robić?

skuteczne odstraszanie jaskółekJaskółki są miłe dla oka i sympatyczne dla ucha dopóki nie postanowią uwić gniazda na naszym balkonie. Wtedy pojawia się duży problem. Ptaki bowiem rozmnażają się, wydają bardzo głośne dźwięki, śmiecą, wyrzucając z gniazda gałązki i inne śmieci, a do tego wszystkiego pozostawiają na naszym balkonie mnóstwo odchodów, które wżerają się w płytki, a ponadto niezwykle trudno usunąć. Nawet najsilniejsze środki nie radzą sobie z tym problemem. Ważne zatem by przeciwdziałać, zanim niechciani lokatorzy się u nas pojawią. Potem trudno je bowiem wyprosić. Skuteczne odstraszanie jaskółek nie jest łatwe. Istnieją różne środki chemiczne, które rozpylone w miejscu potencjalnego założenia gniazda, zniechęcą jaskółki. Do tego można założyć specjalnie przeznaczone do tego siatki czy też kolce. Należy jednak sprawdzić jak dokładnie należy takie gadżety założyć, żeby samemu idąc na balkon nie nadziać się na taki kolec czy siatkę.

Podsumowując powyższe, trzeba przyznać, że skuteczne odstraszanie jaskółek nie jest łatwe. Ptaki, jeżeli raz zadomowią się w jakimś miejscu, to trudno je zniechęcić. Potrzeba wiele wysiłku i trudu by jaskółki czy inne ptaki przestały wracać. Należy zatem mieć się na baczności i jeżeli tylko zauważymy zainteresowanie ptaków naszym balkonem, od razu działać.