Gipsowy stiuk towarzyszy architekturze od stuleci. Używany zarówno do elewacji, jak i ścian od strony wewnętrznej – znakomicie spełnia ważną funkcję dekoracyjną. Obecne dawne sztukaterie to nie tylko pojedyncze dekory, ornamenty, koliste i podłużne wykończenia. Współczesne formy gipsowe mogą okładać całe ściany lub po prostu duże ich części – wszystko według obranego stylu mieszkania.

Estetyka i funkcjonalność paneli 3D

Stiukpanele 3D w swojej nowoczesnej wersji przyjmuje postać przestrzennego panelu. Daleko mu do form naśladujących ludzkie postacie i zwierzęta, stanowi raczej kształt bardziej zgeometryzowany, fundujacy właściwy wyraz tylko w zestawieniu z innymi panelami. Efekt wynikający z zastosowania płytek gipsowych na ścianie polega na utworzeniu pewnej określonej faktury. W zależności od charakteru i stylu pomieszczeń – wszystkie ściany lub jedna z nich mogą przypominać występy skalne, fale wodne, splątane byliny albo kubistyczną abstrakcję. Panele 3D doskonale ubogacają i uzupełniają każdą aranżację. Bardzo często stają się jej najważniejszym elementem i centrum. Do zalet nowoczesnych gipsowych stiuków należy też nie tylko niezwykła stylistyczna wyrazistość i dekoracyjność, lecz także funkcjonalność. Stiukowe płytki są niewykle proste w montażu, uniwersalne w barwie i łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy odpowiedni klej, dowolna farba, a potem czysta ściereczka, aby zapewnić eksponowanym i ozdabianym ścianom odpowiedni wygląd, kolor i czystość.

Przestrzenne panele są ostatnio niezwykle popularne w tworzeniu aranżacji. Fundują niezwykły efekt zarówno w przestrzeni domowej, jak i tej bardziej oficjalnej – biurowej i urzędowej. Polecić je należy szczególnie tym, którzy cenią sobie oryginalność, wyrazistość i dekoracyjność we wnętrzu. Ciekawe formy układane z gipsowych płyt zadowolą nawet najbardziej wybrednych estetów.