Każdy zapewne kojarzy okres zimowy, kiedy spacerując między osiedlem domków jednorodzinnych czuje nieprzyjemny, duszący zapach dymu z kominów. Czasem mamy wrażenie, że ludzie posiadający piece palą w nim wszystkim co się nawinie pod ręką. Jest to oczywiście niedozwolone, a w piecu powinniśmy palić jedynie tym, co jest w wytycznych producenta.
Opał do pieców z nadmuchem
Piec nadmuchowy zasilać można kilkoma rodzajami paliwa, co niewątpliwie jest jego zaletą. Producent podaje, że w piecu można palić węglem, koksem, miałem, ekogroszkiem, opcjonalnie drewnem. Natomiast piec z nadmuchem nie służy do spalania: odpadów plastikowych, gumowych czy płyt wiórowych. Wiadomo, że wybór pieca na paliwo stałe zwykle wiąże się z niską ceną jego zakupu i instalacji, dlatego właśnie decydujemy się na ich zakup. W związku z oszczędnościami powstającymi zakupując piece z nadmuchem, nie musimy oszczędzać również na opale do niego, nie tylko chociażby dla komfortu sąsiadów, ale i ze względu na środowisko, bowiem paląc w piecu byle czym zanieczyszczasz powietrze emitując do atmosfery szkodliwe substancje, powodujące powstawanie gazów cieplarnianych,a co za tym idzie efektu cieplarnianego. Tak więc, jeśli nie dbamy o dobro sąsiadów, dbajmy chociaż o dobro środowiska. Obecnie najkorzystniej jest zakupić węgiel kamienny. Jednak prawdziwie oszczędzamy dopiero kupując węgiel o odpowiednich parametrach. Przede wszystkim powinien mieć on wysoką wartość opałową.
Z racji wielu różnych typów pieców z nadmuchem znajdujących się na rynku zanim zdecydujemy się na konkretny zakup opału, warto sprawdzić co na ten temat pisze sam producent w dokumentacji technicznej urządzenia. Znajdziemy w niej informacje dotyczące rodzaju i parametrów jakościowych paliwa przeznaczonego do konkretnego modelu pieca.