Obecnie ozdobę na szyję, jaką jest łańcuszek nieśmiertelnik może zakupić każdy w dowolnym sklepie jubilerskim lub zamówić przez Internet. Zamawiając taki naszyjnik dostaniemy najczęściej srebrny łańcuszek i plakietkę, na której sprzedający może wygrawerować wybrany przez nas cytat lub nasze dane, wszystko zależy od naszej kreatywności. Jednak niegdyś taki nieśmiertelnik miał zupełnie inną funkcję. Jaką? O tym w tekście poniżej.

Historia łańcuszków nieśmiertelników

łańcuszek nieśmiertelnikJak już wspomniano w powyższym fragmencie, dzisiaj bez problemu dostaniemy taki nieśmiertelnik w salonie jubilerskim czy w innym sklepie, która oferuje biżuterię i traktowany jest on w dużej mierze jako gustowna ozdoba. Jednak jak pewnie część osób wie, taki łańcuszek nieśmiertelnik nie był wcale łańcuszkiem, chociaż oczywiście był ona zawieszany na szyi na swego rodzaju łańcuszku, jednak nie noszono ich w celu ozdobnym tak jak dzisiaj, lecz w celu identyfikacyjnym. Tego rodzaju zawieszki nosili i noszą do dziś żołnierze. Najbardziej popularne dziś nieśmiertelniki przypominają te noszone przez żołnierzy z amerykańskich armii. Jak łatwo się domyślić, po ewentualnej śmierci lub zranieniu żołnierza, nieśmiertelnik jest identyfikatorem, dzięki któremu wiadomo, gdzie odesłać zwłoki lub też kogo poinformować o ranach żołnierza, jeśli ten jest nieprzytomny lub ma amnezję. Metal, na przykład srebro jest oczywiście odporne na wszelkie zabrudzenia i inne czynniki, dzięki czemu łańcuszek przetrwa niemal wszystko.

Oczywiście dziś tego typu łańcuszek nieśmiertelnik może kupić sobie każdy. Plakietka, na której jest sporo miejsca może posłużyć nam, jako miejsce, w którym wygrawerujemy ważny dla nas cytat lub też istotną w naszym życiu datę, by dane wydarzenie pozostało nieśmiertelne, jak sama plakietka.