Jeśli myślimy na poważnie o zajmowaniu się ceramiką artystyczną, warto dowiedzieć się więcej o tworzywie jakim jest glina szamotowa. Można z niej tworzyć przepiękne figurki, donice czy inne elementy dekoracyjne. Dlaczego taka glina jest dobra i gdzie ją kupić?

Zakup gliny szamotowej w hurtowni

hurtownia gliny szamotowejGlina szamotowa jest to sucha mieszanka ogniotrwałej gliny z kruszywem szamotowym. Stosuje się ją np. do budowy pieców i kominków, ponieważ jest odporna na ogień. Szerokie ma zastosowanie ma ona także w ceramice artystycznej. Jest plastyczną masą, która może służyć do ręcznego formowania przeróżnych kształtów. Zawartość szamotu w glinie wzmacnia wypalony wyrób, zwiększa jego porowatość oraz zmniejsza kurczliwość, co powoduje, że forma jest mniej podatna na pęknięcia. Glina bez dodatku szamotu jest wprawdzie bardziej plastyczna, ale po wypaleniu staje się dość krucha i może łatwo ulec zniszczeniu nawet przy drobnym uderzeniu. Początkujący artyści często zastanawiają się gdzie najlepiej kupować większe ilości tego surowca? Typowa hurtownia gliny szamotowej nie jest łatwa do znalezienia jeśli potrzebujemy dobrej jakości gliny do wyrobów artystycznych. Możemy szukać w zwykłych hurtowniach budowlanych, ale najłatwiej chyba kupić ją od internetowych dostawców, którzy też często proponują ceny hurtowe. Często większe zapasy gliny szamotowej można zrobić także podczas różnych wystaw oraz warsztatów związanych z ceramiką. Kilogram takiej gliny możemy mieć już za 3-4 zł.

Glina szamotowa to doskonały materiał rzeźbiarski zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, którzy ceramikę traktują jedynie jako hobby. Dużą zaletą wykonanych z niej przedmiotów jest trwałość, a jeśli posiadają one również walory artystyczne, na pewno znajdziemy na nie klientów.