Posiadanie przysłowiowego dachu nad głową niesie za sobą konieczność wyboru i poniesienia wydatków. Rzecz w tym by wybrać tak by jak najmniej zapłacić i jeszcze w długim okresie zaoszczędzić. Można to uczynić wybierając projekt domu z dachem płaskim. Nie wymaga dużych nakładów na skomplikowaną konstrukcję jak dach tradycyjny. Dzięki małej powierzchni zapewnia energooszczędność. Dodatkowo dach płaski daje możliwość zagospodarowania.

Cechy dachu płaskiego

dachy płaskieZgodnie z definicją zawartą w prawie budowlanym dachem płaskim nazywamy taki, którego nachylenie waha się w granicach od 0 do 5 %. Od zawsze dachy płaskie płaskie pełnią dwie funkcje. Są zarówno dachem oraz sufitem dla ostatniej kondygnacji budynku. Dlatego nazywane są stropodachem. Muszą więc być bardzo solidne, dobrze ocieplone i nieprzepuszczalne dla wilgoci. Dlatego mają budowę wielowarstwową, a wynika to z konieczności umieszczenia wszystkich koniecznych warstw izolacyjnych. Najniżej położoną warstwą jest paraizolacja zatrzymująca wilgoć powstającą wewnątrz budynku. Nad właściwym betonowym stropem umieszcza się termoizolację z wełny mineralnej lub styropianu. W przypadku ocieplenia ze styropianu należy  rozłożyć warstwę separacyjną aby było możliwe położenia warstwy hydroizolacyjnej z EPDM lub folii. Dach płaski daje szereg możliwości zagospodarowania. Można na nim umieścić panele słoneczne, które przez cały dzień mogą podążać za promieniami słonecznymi. Nie jest to możliwe w przypadku dachów tradycyjnych. Na dachach płaskich można stworzyć taras do wypoczynku, a dla bardziej ambitnych daje możliwość zbudowania dachu zielonego czyli ogrodu na dachu.

Obecnie wraca moda na budynki jednorodzinne w kształcie kostki z dachem płaskim. Jesteśmy świadkami powstawania ogromnej ilości hal produkcyjnych i magazynowych oraz ogromnych sklepów wielkopowierzchniowych. Wszystkie te budynki są przykryte dachem płaskim ze względu na niski koszt budowy. Dachy płaskie buduje się też znacznie szybciej co ma znaczenie biznesowe. Współczesne materiały dają pewność, że dach płaski będzie spełniał wszystkie wymagania techniczne.