Styl wykwintny, czyli po prostu glamour, jest stosowany w wielu różnorodnych miejscach. Pojawia się nie tylko w domach i mieszkaniach prywatnych, lecz także w pomieszczeniach użytku publicznego, wystawnych biurach i pokojach dyrektorskich. Im większym prestiżem cieszy się dane miejsce, tym częściej wprowadza się tam blichtr, połysk i eleganckie piękno. Najważniejszym elementem stylu są oczywiście systemy oświetleniowe.

Elementy glamour – krysztalowe plafoniery

Jakplafony kryształowe wiadomo – wnętrze glamour powinno rozbłyskiwać. Styl kojarzy się z wykwintnością, przepychem i luksusem, a te z kolei z metalami i kamieniami szlachetnymi, które świecą i błyszczą, dodając piękna i uroku otoczeniu. Namiastką błyszczących minerałów może być odpowiednio dobrane oświetlenie. Ważne są nie tylko same systemy, lecz także zastosowane do nich rozwiązania dekoracyjne. Plafony kryształowe, które czerpią swoje światło niejako z głębi ściany, ale rozbłyskują tysiącami refleksów w zwisających z nich szklanych girlandach – to jeden z najciekawszych pomysłów, który może zostać wykorzystany we wnętrzu. Szykowny i wieloraki blask kryształów, wynikający z wieloosiowości przeszkleń, to najlepszy sposób na uzyskanie wrażenia przepychu i wykwintnej jasności. Dobór oświetleniowych dekoracji jest o tyle trafny, o ile sprawdzał się już w typowo luksusowych aranżacjach z minionych epok. Połyskujące kryształy podświetlone blaskiem płynącym z dużej przestrzeni – to stylowy i designerski dodatek, który mimo bogatej i długiej historii wygląda zawsze pięknie i nowocześnie.

Konstrukcja plafonu wywodzi się z iluminacji umieszczanych na sufitach pałaców lub rezydencji. Jej współczesna wersja skupia się bardziej na eleganckim eksponowaniu światła w pomieszczeniu. Połączenie dekoracyjnych zalet plafonu i współczesnych rozwiązań oświetleniowych najlepiej  sprawdza się w miejscach nastawionych na elegancję, wykwintność i świetność.