Stale przystosowane do prazy w wysokich temperaturach w miejscach takich jak zakłady energetyczne bardzo często nazywane są stalami kotłowymi. Znalazły swoje zastosowanie w wielu częściach do maszyn. Używane są wszędzie tam gdzie wymagana jest odporność na podwyższone temperatury sięgające nawet 600ºC.
Stal odporna na działanie wysokich temperatur
Specyfika pracy maszyn, które pracują w warunkach podwyższonych temperatur jest bardzo problemowa. Dlatego aby ich trwałość była znacznie wydłużona wymaga się stosowania stali, której jakoś znacząco przewyższa stal przeznaczenia ogólnego. Do takich stali należy stop 26H2MF. Jest to stal, która jest produkowana jako odkuwki i wały wirnikowe turbin. Cechy tej stali są specjalistycznie dobrane do warunków w jakich będą pracować. W warunkach ryzyka normalna stal narażona byłaby na zmęczenie cieplne, korozję oraz rozprężanie. Stal kotłowa wykorzystywana jest w piecach hutniczych. W stalach tego typu nazwa nie jest przypadkowa każda cyfra i litera odpowiada zawartemu składnikowi oraz w jakim jest stopniu procentowym. W takim przypadku stal 26H2MF oznacz, że znajduje się w niej średnia zawartość węgla 0,26%, 2% chromu oraz że w jej składzie znajdują się również molibiden i wand. Stop ten nazywany jest stalą chromowo – molibdenowo – wanadową. O prawidłowych właściwościach stali decyduje technologia wytwarzanego wyrobu jak i sama technologia wytwarzania części eksploatowanego urządzenia. Sposób wytapiania stali oraz jej obróbki cieplnej. Nie nadaje się do spawania w konkretne elementy.
Jak widać z powyższego opisu stal wykorzystywana w przedsiębiorstwach, które w trakcie pracy wykorzystują wysokie temperatury jest wysoce wyspecjalizowana i składa się ze specjalnie dobranych pod konkretny typ pracy składników. Nie jest to stal ogólnego przeznaczenia.
Więcej znajdziesz na: steeltrans.com.pl